KONTAKT:

FITTIP s.r.o
080 01 Prešov

(Elektronický obchod, "kamenná" prevádzka nie je !!) 

č.účtu: 4019826310 / 7500

IBAN:

SK3375000000004019826310

fittip@fittip.sk

AKCIA: Bez poštovného a doprava ZDARMA až domov - pre mesto PREŠOV

OBJEDNÁVKA nad 69 EUR + akciové balíčky - poštovné a balné ZDARMA - celá SR

Bežné poštovné a balné - 4 EUR

 

SPOLUPRACUJEME:


Články, rady, tipy, triky.. »
NAJLEPŠIE CVIČENIE, NAJ JEDLO, NAJ doplnky, BLÁ, BLÁ, BLÁ..1. časť

Ktorý štýl je najlepší majster ??
Nezáleží na štýle, dôležitý je bojovník.
( Bruce Lee)

DNEŠNÁ DOBA: Dnes v dobe crossfit-u, tabaty, strong – cvičení, boot camp-ov a ďalších, skúsime vybrať to NAJLEPŠIE. To najlepšie pre Vás. V dobe informácií, skúsime vybrať najlepší spôsob stravovania. Či piť mlieko, či nepiť mlieko. Či vegetarián, či mäsožrút. Či doplnky, či BIO.

MODEL: VY – bežná, pracujúca, resp. študujúca osoba. Nič profi v oblasti športu. Máte rodinu, poprípade študujete. Máte frajerku, nemáte veľa voľného času, ale máte VEĽKÉ SNY. A to nielen z oblasti športu. Iným už sny došli, tak skúsili cvičenie. Veď nikdy nevedia, či šport nezmení ich život.

MÉDIÁ, FITKÁ, TRÉNERI: Všade Vás bičujú tvrdeniami či už z médií, z posiliek, z úst vašich trénerov, že toto je presne to cvičenie, ktoré Vás vymaká na úroveň Vašich idolov z filmov a seriálov. Vás, ktorý cvičíte tak maximálne 3. rok. Poprípade toho ktorý vlastne ani sám nevie kedy začal, no vie že nikdy nič nerobil cielene z oblasti športu. Vie, že začal preto, že chcel zmenu. Znelo to lákavo. Zmením si postavu, zmení sa mi život. No a teraz keď všetci cvičia ,, NO PAIN, NO GAIN,, nechcete byť iný. Veď logicky, čím tvrdší tréning, tým lepšie výsledky. Veď aj Rocky makal na 130 %. 

PRÍBEH: Oki. No ak už nebudete vyzerať ako Leonidas z filmu 300, dúfate, že ten kruháč z Vás urobí aspoň priemernejšieho futbalistu. Na utorňajšom futbale večer s kamošmi totižto dúfate , že aspoň párkrát zahviezdite. Pri pive, chvála chutí lepšie.
Ale len jedno, lebo tréner povedal, že pivo je zlé. Ani tú pizzu si nemôžete dať s kamošmi, lebo držíte diétu. Máte v batohu šejker a banánik. Aj keď tá pizza, s ešte jedným pivkom. Hmm..staré časy. Nie ale nesmiete. Musíte byť tvrdý. Veď ako ste dopadli. Práca aká taká, ale nie všetko čo ste chceli v živote dosiahnuť, máte. Odteraz už nepovolíte. Nieeee...je čas byť víťazom. Nech si chlapci pijú a obžierajú sa. Vám stačí banánik a proťááák. Aj keď sa až tak s nimi nebavíte a stále si sledujete hrúbku bicepsu a tričko v oblasti brucha, nevadí. Kto sa smeje naposledy, ten sa smeje... Už nikdy nepoľavte. Možno raz predsa len budete Leonidas..

REALITA: Nechceme Vás demotivovať. Ale jedno musíte vedieť. Šport je vrcholová forma činnosti, smerujúca k vrcholovým výkonom. Pre väčšinu z Vás je šport TABU. Je ťažké v 30-ke vymakať sa na hokejistu z NHL, ak ste predtým hokej nehrali. To isté platí pre formovanie postavy, pohybovej a funkčnej výkonnosti. Pre Vás je určený rekreačný šport. T.j. činnosti smerujúce k uvoľneniu, regenerácii, znovudobytiu, potešeniu a ďalším blahodárnym účinkom na Váš organizmus. Neobmedzovaniu sa na každom kroku v strave, nemysleniu každú chvíľu na obvod vášho pásu, neriešeniu či ste jedli pred 2 hodinami, alebo 2,5 hodinami. Vymakať sa a dať sa do formy, sá da aj inak, ako zmeniť sa na ŠPORTOVÉHO MONKA. A ak máte takéto tendencie, treba sa prihlásiť do profesionálnych odielov kulturistiky, fitness, poprípade druhu športu, v ktorom chcete byť TOP, a tam sa snažiť byť najlepší. Pretože ak budete takto fungovať len rekreačne, budete vždy MONK čo sleduje seba samého a všetko naokolo.

CHYBY: Vrcholoví športovci odvádzajú športový výkon za peniaze. Nezabudnite ale, že vrcholový výkon, má aj svoje tieniste stránky. A športovci za každodenný tréning platia veľké zdravotné a iné dane. Zrania sa, ale vždy majú plat. Vy pracujete inde. Vy nie ste športovec. Vy máte iné problémy, máte iné veci na riešenie. Šport nesupluje Vaše spasenie, keď Vám život nevychádza. Riešte vlastné problémy, pretože športom ich nevyriešite. Šport len využijete na útek pred nimi. A ani žiadny tréner Vás nevytrénuje natoľko, aby ste pred nimi ušli úplne. Skôr či neskôr sa im budete musieť postaviť. Samozrejme to neplatí ak športu chcete obetovať všetko, celé svoje JA. Potom to treba skúsiť. Šanca presadiť sa, vždy existuje. 
Ak však chcete len trošku dobre vyzerať a byť READY TO GO , a nie VZDUCHOLOĎOU, potom čítajte ďalej. 

NO PAIN, NO GAIN: Každé vedenie akéhokoľvek tréningu do maxima, obsahuje riziko zranenia. Športové činnosti, kde skúšate vlastné hranice, vždy hrozia zranením. Tréner vás tlačí do ďalších opakovaní, až do odmietnutia. Veď vy nie ste predsa sráč, ale ste drič. Vy to dáte. Skúšať túto hranicu u rekreačných cvičencov - začiatočníkoch, nie je potrebné, je to HRUBÁ CHYBA trénera. Čo sa týka cvičenia do odmietnutia u bežných, rekreačných cvičencov, buďte opatrní. Základ je byť komplexný. Komplexný silovo, rýchlostne, vytrvalostne, koordinačne. Ak ste komplexný potom môžete skúšať svoje hranice. Akonáhle nemáte tieto zložky v rovnováhe, vyhnite sa maximálnym výkonom v akéjkoľvek z týchto zložiek veľkým oblúkom. Ak Vám tréner tvrdí, že to inak nejde, že musíte stale napredovať, vymeňte ho. Ale nebite ho, on to nemyslí zle, len je FANATIK. Síce nevzdelanec, ale úmysly nemá zvrátené. Len Vám chce dobre. Bohužial je to skoro ako s tým vtipom o cigánovi a peňaženke: ,,Ja som mu ju nezobral. Sám mi ju dal a ešte sa 25 krát pichol s nožom.´´ Rozdiel je v tom, že tréner Vás pichá nevedome, a že Vám tu peňaženku neukradol. Vy mu samy platíte. 

INTERNET: Na internete sa množia plány s toľkými a toľkými opakovaniami. Stačí odcvičiť a TOP RIŤKA je istá. Je to ako recept na jablkový koláč. Stačí si naordinovať a výsledok sa dostaví. Bohužial v oblasti športu a fyziológie ľudského tela, univerzálne cvičebné plány nefungujú. Nefungujú, pretože každý sme iný, každý má inú výkonnosť, iný východzí bod schopností, iné kontraindikácie pri cvičení atď. Technika vykonávania jednotlivých cvikov, je veľakrát dôležitejšia ako počet opakovaní, ak sa bavíme o elementárnych cvikov pre bežných ľudí. Na to aby ste mohli odtrénovať ten najjednoduchší cvičebný plán, potrebujete mať veľké množstvo informácii o cvičení, ľudskom tele a iných činiteľoch potrebných pri realizácii tréningového plánu. Preto je lepšie nájsť si fundovaného trénera, resp. cvičenie ktoré Vás bude baviť (nielen fitko, ale aj beh, bicykel, plávanie atď.), ako neskôr na stare kolená plakať, že tie kríže ste si nemuseli ,,odfajčiť tými blbými brušákmi.´´ 

ZLÝ TRÉNING = ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY: Hlavnou úlohou pohybu a športu pre obyčajných ľudí je uvoľniť a správne naladiť. Uvoľniť psychiku a telo ktoré veľakrát držíte v tej istej polohe dlhé hodiny v práci. Ak mu večer ,,naložíte angličaky,, do úmrtia´´, asi mu dobre neurobíte. Veľa trénerov ženie ľudí do laktátovych režimov, bezohľadu na ich výkonnosť, techniku a ďalšie fyziologické parametre. Nie je to dobrá cesta. Ak by sme mali lepší právny system, veľa z Vás by neskôr skončilo s Vašimi terajšími trénermi na súdoch. Nesprávne vedenou maximálnou intenzitou, Vás tréneri zničia. Je to ako s autom. Čím agresívnejšia jazda, tým skôr či neskôr ste najlepší kámoš s Vašim mechanikom. Každý extreme škodí, či už necvičiť vôbec, alebo cvičiť veľa. No a toho čo je veľa, je ťažko určiť keď váš tréner nevie ani používať športtester, čo je v práci s cvičencom ALMA MATER. 

POINTA DNEŠNEJ ČASTI pre rekreačných športovcov:
- rieš si svoje problémy, neutekaj pred nimi, dokonca ani ku športu
- neber šport ako liek tvojich problémov, ber ho ako kolotoč, kde sa ideš zabaviť
- vyber si pohybovú aktivitu vhodnú pre teba, takú ktorá by ťa bavila
- naštuduj si niečo o cvičení pred prvým tréningom, poprípade sa porozprávaj so skúsenejším kámošom (telku si tiež nejdeš kupovať na B.L.I.C)
- necvičte cvičebné plány typu ,,60 brušákov – 1 . týždeň + 1295 brušákov – 15 týždeň´´ (ak predsa začnete, zaregistrujte sa radšej na súkromnej klinike, tá má lepšiu zdravotnú starostlivosť) 
- neobmedzuj sa na každom kroku v strave - ty nie si kulturista, to či budeš mať 12% alebo 15% tuku, neovplyvňuje tvoju existenciu primárne 
- ak už držíš diétu, lebo chceš mať radiátor a na kupku vzbudzovať pozornosť opačného pohlavia, nemaj prosím ťa depresie, keď si dáš niečo ZAKÁZANÉ – hoc aj viackrát po sebe, počas určitého obdobia - o nič nejde - život ide ďalej, šport ti bude robiť radosť stále a tebe Santa Clausovs-ké brucho hneď nenarastie
- NESTRESUJ SA ŠPORTOM, POHYBOM, NECHOĎ VŽDY DO MAXIMA – uži si POHYB !!

(pokračovanie nabududúce...)

P.S.: Predohra má byť vždy dlhšia, v ďalších častiach pojdeme rovno na tvrdo do porovnávania..

 


N2RhY