KONTAKT:

FITTIP s.r.o
080 01 Prešov

(Elektronický obchod, "kamenná" prevádzka nie je !!) 

č.účtu: 4019826310 / 7500

IBAN:

SK3375000000004019826310

fittip@fittip.sk

AKCIA: Bez poštovného a doprava ZDARMA až domov - pre mesto PREŠOV

OBJEDNÁVKA nad 69 EUR + akciové balíčky - poštovné a balné ZDARMA - celá SR

Bežné poštovné a balné - 4 EUR

 

SPOLUPRACUJEME:


Články, rady, tipy, triky.. »
ČAJE

Podľa ľudovej čínskej báje objavil čaj čínsky cisár Šen-nung pred 5000 rokmi. Cisár, ktorý bol podľa tohto príbehu zároveň zakladateľom čínskej medicíny a poľnohospodárstva, pil len prevarenú vodu. Na jednej z jeho ciest mu do kotlíka pri varení vody padli listy čajovníka. Iná báj hovorí, že skúšal lekárske účinky čajovníka. Nech už to bolo všelijako, čaj je súčasťou nášho života.

Dnes si povieme čo s ním, čo sa týka využitia pri tréningu, a aké má účinky na naše telo.

Tu je pár typov na rôzne druhy čaju, ktoré možete využiť pri formovaní vašej výkonnosti. Nevsádzajte na čaje s rôznymi príchuťami, resp. takzv. multivitamínove atď. pretože zvačsa sú to len otrepané frázy a ich zloženie nie je ani zďaleka také výnimočné pre Váš organizmus.

Čierny čaj

Zdá sa vám príliš obyčajný? Omyl. Obsahuje povzbudzujúci teín, ktorý podporuje spaľovanie tukov. Éterické oleje zase pohladia váš žalúdok. Stavte však na čo najkvalitnejší – vylepšiť ho ešte môžete kúskom škorice, vanilky či kardamómu, alebo len obyčajným citrónikom a máte vitamínovu bombu na chladné obdobie.


Zelený čaj

Má skrášľujúce účinky, obsahuje flavonoidy, vitamíny aj kofeín. Preberie váš metabolizmus a potlačí chuť do jedla.

Žihľava

Čaj z nej vás zbaví prebytočnej vody, posilní vašu imunitu a je výborným antioxidantom. Ideálne je, ak si ho pripravíte z mladých nasušených lístkov alebo stavíte na čaj v biokvalite.

Maté

Skrýva v sebe povzbudzujúci kofeín, ktorý podporí vašu látkovú výmenu a spaľovanie tukov. Má mierne odvodňujúce účinky, pôsobí protizápalovo.

Pu-erh

Má veľmi nízky obsah kofeínu, takže ho môžete piť aj večer. Účinne bojuje proti tukovým vankúšikom, upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporí vaše trávenie a organizmus zbaví toxínov.

Rooibos

Tento čaj rozmazná celý váš organizmus. Priaznivo pôsobí na žalúdok, zaútočí na vaše tukové zásoby a vďaka flavonoidom ochráni vaše bunky.

Zhrnutie: Čaj neobsahuje takmer žiadne kalórie, ale v štyroch šálkach denne sa ukrýva až 17 % odporúčaného denného príjmu vápnika, 5 % zinku a kyseliny listovej, 22 % vitamínu B2, B1 a B6. Nielenže si ním zabezpečíte potrebnú hladinu tekutín v organizme, doplníte si aj magnézium a draslík. Je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré v našom tele bojujú proti voľným radikálom. Tie poškodzujú zdravé bunky a prispievajú k vzniku kardiovaskulárnych a nádorových ochorení. Čaje obsahujú skupinu antioxidantov zvanú flavonoidy. Doterajšie štúdie dokázali, že u pravidelných konzumentov čaju sa riziko kardiovaskulárnych ochorení znižuje až o 19 %, riziko zlyhania srdca o viac ako polovicu.

- Hlavne zelený a čierny čaj nás chránia pred rakovinou pľúc, hrubého čreva a kože.
- Flavonoidy zabraňujú oxidácii tzv. zlého cholesterolu, ktorý „upcháva“ cievy, vďaka čomu sa nevytvárajú krvné zrazeniny a minimalizuje sa aj riziko zápalov ciev.
- Čaj je prírodným zdrojom fluoridov, ktoré posilňujú zubnú sklovinu. Okrem toho si každou šálkou zuby vyčistíme a zvyšujeme ich odolnosť proti zubnému kazu.
- Vďaka kofeínu má výrazne povzbudzujúce účinky, zvyšuje schopnosť koncentrácie, zostruje vnímanie chutí a vôní.
- Podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a metabolizmu, zlepšuje funkciu obličiek a pečene, čím znižuje množstvo toxínov a ďalších odpadových látok v našom tele.

 

P.S.: Čo sa týka rôznych čajov určených, priamo na chudnutie, nechceme degradovať paušálne a zovšeobecňovať, avšak zväčša majú spotrebitelia s nimi skôr negatívne skúsenosti s rôznymi reziduami pesticidov, ktoré tieto čaje obsahovali v rôznych testoch kvality..čajík za Vás prácu neurobí, môže Vás len podporiť vo Vašom úsilí, preto skôr sa zamerajte na klasické čaje vyrábané z čajovníka, ako na ,,zázračné,, produkty zamerané na vyťahovanie eur z Vašich už aj tak zaťažených peňaženiek.

 


ODU1Mj