KONTAKT:

FITTIP s.r.o
080 01 Prešov

(Elektronický obchod, "kamenná" prevádzka nie je !!) 

č.účtu: 4019826310 / 7500

IBAN:

SK3375000000004019826310

fittip@fittip.sk

AKCIA: Bez poštovného a doprava ZDARMA až domov - pre mesto PREŠOV

OBJEDNÁVKA nad 69 EUR + akciové balíčky - poštovné a balné ZDARMA - celá SR

Bežné poštovné a balné - 4 EUR

 

SPOLUPRACUJEME:


Články, rady, tipy, triky.. »
INSOMNIA – NESPAVOSŤ (1.ČASŤ)

Jedna noc, to ešte ide ĽAVOU ZADNOU. Druhá je už PROBLÉM a tretia bude na TEST Vašich schopností a možností.

Ako dlho vydržíme bez spánku?

DEFINÍCIA: Definované sú štyri kategórie nespavosti: porucha zaspávania, prerušovaný spánok, porucha skorého vstávania a neosviežujúci spánok, keď vstávate neoddýchnutí.

DOSLEDOK: Nie je dôležité, či ste celú noc pracovali, alebo trpíte nespavosťou. Výsledok je rovnaký. Ráno ste unavený, podráždený, bolí vás hlava, neviete sa sústrediť a všetko vám trvá oveľa dlhšie. Spánok je fyziologický proces nevyhnutný pre náš život. Nedá sa ničím nahradiť a pri jeho dlhodobom nedostatku sa vystavujeme riziku psychických a neskôr somatických chorôb.

ZVIERATÁ: Bez spánku sa nezaobídu ani zvieratá. Pokusná myš vydrží 21 dní bez spánku, iné druhy zvierat až 37 dní a potom skolabujú na chaos v riadiacich štruktúrach mozgu.
Niektoré druhy vtákov (napríklad pštrosy) a morských cicavcov dokážu spať len 1 hemisférou mozgu, zatiaľ čo druhá v bdelom stave dáva pozor na predátorov. Žirafe stačia 2 hodiny spánku a mláďatá kosatky a niektorých druhov delfínov nespia (zo strachu pred predátormi) celý 1. mesiac svojho života.

ČLOVEK : Dĺžka spánku je veľmi individuálna aj u človeka, mení sa vekom a závisí aj od genetických dispozícií. Dojča spí 18 až 20 hodín denne, predškolák 12 a desaťročným stačí 10 hodín. Dospelý človek v priemere 7,5 až 8,2 hodiny, pričom za posledných 100 rokov sa skrátila priemerná dĺžka spánku o hodinu až o hodinu a pol. Keby sme sa posunuli o dvesto až tristo rokov späť, zistili by sme, že sa zmenili aj naše spánkové návyky.
Kedysi sa bežne spávalo v popoludňajších hodinách, v niektorých krajinách tzv. siesta pretrváva dodnes a má svoje opodstatnenie. Fyziologický spánkový tlak sa totiž objavuje u človeka nielen v noci, ale aj poobede. Klesá naša vigilita, čiže bdelosť, čoho príkladom je štatistika dopravných nehôd. Najvyššia nehodovosť je v noci a medzi druhou a treťou popoludní.

TMA: Spánok je taký komplexný a zložitý systém, že vedci doteraz presne nevedia, ako dochádza k jeho navodeniu. Stmievaním, respektíve pôsobením tmy, sa začína v ľudskom tele vyplavovať spánkový hormón melatonín. Od jeho množstva závisí dĺžka a intenzita spánku.
Medzi päťdesiatym a šesťdesiatym rokom života klesá jeho hladina v ľudskom tele, preto starší ľudia menej spia. Strašiakom, ale i atrakciou pre turistov, sú biele noci v severských krajinách. Mnohým ľuďom, nezvyknutým na tento jav, denné svetlo počas noci nedovolí zaspať.

TIP NA FILM : Al Pacino v úlohe detektíva Willa Dormera po príchode na Aljašku nezažmúril oči šesť a pol dňa. Vo filme s príznačným názvom Insomnia vyšetroval vraždu a zúfalo debnil okná, pretože nedokázal rozoznať deň od noci a neskutočná únava ho privádzala do zúfalstva. Ku koncu ho prenasledovali halucinácie, triasli sa mu ruky a všetky zvuky a svetlá vnímal bolestivo intenzívne. http://www.csfd.cz/film/6994-insomnie/

ŠPORT PRED SPANÍM : Pri pohybovom tréningu sa stimuluje tvorba kortizolu, ktorý sa tvorí v nadobličkách. Keď sa kortizol uvoľní do krvného obehu, nastáva katabolický stav a svalové bielkoviny sa odbúravajú. Vďaka tomu začne stúpať hladina krvného cukru a do krvného obehu vstupujú mastné kyseliny. To následne vyvolá reťazovú hormonálnu reakciu, ktorá je riadená inzulínom a adrenalínom. Keď sa dostane hladina adrenalínu na istú úroveň, môže zabrániť vo funkcii ďalšiemu hormónu, ktorým je serotonín.A serotonín je určený práve na to, aby umožnil telu správne odpočívať. Preto nevykonávajte namáhavu činnosť tesne pred spaním NIKDY !!

Pred koncom 1. Časti ešte povzbudenie pre NESPÁČOV: Lepší krásny život s nedostatkom spánku než výborný spánok s nedostatkom života.

V pokračovaní tejto problematiky si povieme viac o tomto probléme ktorý skracuje , znepríjemňuje Vaše plnohodnotné fungovanie. Pridáme aj recept ako na spánok.

 


 


MGEzZWF