KONTAKT:

FITTIP s.r.o
080 01 Prešov

(Elektronický obchod, "kamenná" prevádzka nie je !!) 

č.účtu: 4019826310 / 7500

IBAN:

SK3375000000004019826310

fittip@fittip.sk

AKCIA: Bez poštovného a doprava ZDARMA až domov - pre mesto PREŠOV

OBJEDNÁVKA nad 69 EUR + akciové balíčky - poštovné a balné ZDARMA - celá SR

Bežné poštovné a balné - 4 EUR

 

SPOLUPRACUJEME:


Články, rady, tipy, triky.. »
** PREČO PLÁVAŤ ?? – 2. časť (pre športovcov + bežných ľudí) **

NÁŠ CIEĽ : Nedávno sme v prvej časti článku popísali niektoré pozitíva plávania. Dnes si rozoberieme mýty sprevádzajúce plávanie, ktorý plavecký spôsob je vhodný pre koho ako + dávkovanie plaveckej záťaže pre športujúcu populáciu.

FAKE: Ako pri každej športovej činnosti, je dôležitá technika vykonávania pohybu. Je veľkou chybou, že bežní ľudia, ale aj športovci si myslia, že hneď pri vstupe do bazéna – regenerujú. Hypoteticky ak by to tak bolo, potom by stačilo doma napustiť vaňu a regenerovať. Ideálne v teplej vode, teda kým nám Robo nedvihne poplatky za energie. Druhá možnosť by bola, že voda je tak liečivá zložka sveta, že už pri vstupe do nej sa Vaše telo samovoľne opravuje. Bohužial ani jedno, ani druhé neplatí.

Jediným fyziologickým vplyvom statickej vody na nečinný organizmus, je uvoľňovanie svalového tonusu. Samozrejme záleži na teplote vody a na čase strávenom vo vode. Avšak nechceme tu rozoberať kúpele v Mederi, ktoré sú plné poproduktívnej populácie, mačajúcih si svoje ubolené kĺby.

My chceme od vody viac. Nechceme len uvoľniť, voda dokáže aj posilniť, a hlavne kompenzovať. Chceme vodu využiť nielen na vylepšenie vlastných kondičných schopností. Chceme aby keď budeme mať my: X - rokov , sa nielen nečinne máčať, ale chceme dať kilometer niekde v jazere pred rannou kávičkou s nemeckým dôchodkom vo vrecku.

HYPOTÉZA: Nevieme či budú v budúcnosti nemecké dôchodky, ale jedno vieme isto: ak začnete plávať, sústreďte sa na techniku vykonávaného plaveckého spôsobu. Žiadne hlavy nad vodou, kvôli vlasom, make-upu atď., žiadne rýchle 25-ky s 10 minútovými pauzami a debatami s kadekým. Vplyv vody na Váš sportový výkon a na zdravie tak bude úžasne maximálny. Váš výkon sa zvýši, váš zážitok z plávania bude krajší, účinok vody na organizmus väčší.

Ak nonstop plávate svojim ,,vlastným štýlom,, ktorý je na míle vzdialený od ideálu, nielenže stagnujete výkonnostne, ale aj kompenzačný a zdravotný vplvy vody na Vás je minimálny, dokonca v niektorých prípadoch je vplyv negatívny. Nezlepšujete sa, nevládzete, nezrýchľujete sa, trápite sa, začínajú Vás bolieť kĺby, hlava, chrbtica.

ÚČINKY: Voda uvoľnuje svalový tonus. Po záťaži (váš tréning, vaša práca) je ideálne zníženie svalového tonusu. Ak splníte podmienku akej –takej techniky, nielenže plávaním uvoľníte svalový tonus, ale hlavne kompenzujete predchádzajúcu záťaž.

Napríklad: Ak máte za sebou tréning MMA, pováľali ste sa dostatočne na zemi, a zabúchali ste pár desiatok úderov na mechy a hrudníky sparingov, vaše telo je stuhnuté. Samozrejme abslvovujete strečing, avšak svalové napätie tam stále je. Podľa vedeckých výskumov, by mal ideálny strečing trvať v pomere k tréningovému napätiu 1 : 1.

Kto z Vás strečuje toľko ako trénuje?

A v tomto bode je ideálny bazén. Ak nemáte profi podmienky, čo na SR je aj vo vrcholovom športe skôr výnimka ako pravidlo, začnite plávať. Ak po takomto tréningu skočíte do vody, a na kompenzáciu zaplávete aspoň kilometer v kuse, svalový tonus sa zminimalizuje, telo sa uvoľní. Samozrejme po silovo- rýchlostnom tréningu nezvolíte rýchle šprinty vo vode. Načo trénovať to isté opäť vo vode ako na suchu. Vytrvalostným plaveckým trénigom tak nielen uvolníte svalové napätie, ale aj kompenzujete predchádzajúce zaťaženie z tréningu, zapájate svaly, ktoré ste tam nezapojili a uvoľnujete svaly ktoré predtým makali.

Táto rovnica platí pre každý jeden šport. Bazénom, ideálne po tréningu, avšak aj ako doplnok v deň voľna, si predlžujete športový život. Je to lacná, zábavná regenerácia, ktorá Vás aj posúva vpred kondične a psychicky (viď. pred. člán.).

Pre bežnú populáciu, platí tá istá premisa. Bazén Vás nielen posilní, al aj dá dokopy, ako dobrý mechanik. Samozrejme základ musí byť : ZVLÁDNUTÁ TECHNIKA + ADEKVÁTNE ZAŤAŽENIE.

NEGATÍVA: Pozor na zaradzovanie plaveckého tréningu pred trénigami vlastnými. Kedže voda uvoľňuje svalový tonus, ak pôjdete z vody rovno behať, zápasiť, alebo hrať futbal, bude riziko zranenia zvýšené !! Nie nadarmo, v triatlone po plávaní nie je beh ale bicykel. Telo sa dokáže adaptovať na zaťaženie, avšak vy beriete plávanie ako doplnok, preto makajte vo vode buď po vlastných tréningoch v posilňovniach, úpolovkách alebo klziskách a nie pred nimi. Možnosť je bazén vsunúť aj do voľného dňa.

Akákoľvek spojitosť chorôb, zníženej imunity nie je v spojitosti s bazénom potvrdená. Bazén nebýva príčinou týchto problémov, skôr ak nastanú, je len urýchľovač. Či ste športovec, alebo bežný človek musíte mať zvládnutú vitaminizáciu organizmu, resp. mali by ste zvládnuť nasadiť si čiapku v jesennom počasí po bazéne, ak viete že sa na Vás okrem Vášho frajera niečo rýchlo lepí. Takže reči, že bazén podporuje choroby nie sú pravdivé. Bazén len odhalí Vaše chybné návyky, ktoré urýchli.

IDEÁLNY PLAVECKÝ SPOSOB: Tak ako sa vraví, že neexistuje ideálne bojové umenie, ale že základom je bojovník, platí pri plávaní to isté. No treba si uvedomiť, že aj tak vieme naordinoať vhodnosť plaveckých spôsobov pre individuálne osoby. Takže poďme na to:

Pre bežnú populácii je ideálom ZNAK. Plávate na chrbte, úplne vystretý, čo je presný opak ako fungujeme v bežnom živote. Čiže kompenzujete negativa. Prehnutie v oblasti chrbtice vo vode je ideálne, takže znak vyhráva na celej čiare či už ste vrcholový športovec, alebo predavač.

Vyhli by sme sa plaveckému spôsobu PRSIA, ktorý samozrejme väčšina ľudí realizuje na bazénoch. Sú pohodlné, nemusíte dávať hlavu pod vodu atď. Prehnutie v lumbálnej časti chrbtice, vytočenie bedrových kĺbov a ani samotný pohyb nie sú tým pravým orechovým pre Vás. Pozitívum je precvičenie prsných svalov, veď si pozriete plavcov, ,,najnamakanejšie kozy,, majú práve prsiari. Avšak mi prsné svaly precvičíme inou činnosťou, v bazéne chceme regenerovať a kompenzovať.

KRAUL je kondičná pecka. Ak ho namakáte, posunie Vás ďalej kondične, samozrejme kompenzuje aj zaťaženie na suchu. Antagonistom kraula je znak. Čiže ak veľa plávate kraula a nekopmpenzujete to na suchu, preto aby ste zamakali na iných svalových partiách, využite znak. Kompenzácia slúži na to, aby nevznikla lateralita, nerovnomernosť svalových partií a z toho potom zdravotné problémy. Kraul je rýchly plavecký spôsob, ktorý využijete aj v exteriéroch a v nepokojnejších vodách ako v bazeníku u Vás v meste.

MOTÝLIK je plavecký spôsob, ktorý ak zaplávete správne, nemusíte potom čítať tieto veci, pretože už ich dávno viete:D.

ZHRNUTIE: Netvrdíme teraz, že mate plávať ako ekonóm len znak. Tvrdíme, že ak nerobíte nič pre podporu svojho organizmu a zdravia, mal by tvoriť ak idete na bazén, vačšinu Vašej náplne. Teda ak chcete niečo pozitívne pri tejto navštéve zažiť. Samozrejme môžete striedať plavecké spôsoby a hlavná je Vami zvládnutá technika na to, aby bola návšteva pozitívna a zábavná.

Čím viac plaveckých spôsobov vieš, tým zdravší a lepší môžeš byť. 

P.S.: Čaká vás ešte tretia časť, takže zatiaľ kompenzujte a posilňujte svoje JA športom, napríklad aj plávaním.

 



MTc3OWE