KONTAKT:

FITTIP s.r.o
080 01 Prešov

(Elektronický obchod, "kamenná" prevádzka nie je !!) 

č.účtu: 4019826310 / 7500

IBAN:

SK3375000000004019826310

fittip@fittip.sk

AKCIA: Bez poštovného a doprava ZDARMA až domov - pre mesto PREŠOV

OBJEDNÁVKA nad 69 EUR + akciové balíčky - poštovné a balné ZDARMA - celá SR

Bežné poštovné a balné - 4 EUR

 

SPOLUPRACUJEME:


Články, rady, tipy, triky.. »
,, IONŤÁKY ,,

ROZDELENIE NÁPOJOV:

- Nealkoholické nápoje - minerálne vody (sýtené, nesýtené CO2), džúsy (100%, nektáre menej ako 50% ovocnej zložky)

- Alkoholické nápoje - nízkoalkoholové nápoje (pivo, víno), destiláty
alkohol má močopudné účinky

- Stimulačné nápoje - káva, čaj (čierny, zelený), čokoláda
povzbudzujúci účinok na nervový systém
močopudné účinky (kofeín, teín)

- Športové iónové nápoje - konzumovať len v súvislosti s pohybovou aktivitou, slúžia na doplnenie vody, energie a minerálov

Podľa koncentrácie látok v nápoji delíme na:
hypotonický (nízka koncentrácia iónov a ostatných látok)
izotonický (koncentrácia iónov ako v krvnej plazme)
hypertonický (vysoká koncentrácia iónov a ostatných látok)
Tak ako všetky produkty aj iontové nápoje môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Delíme ich podľa toho, aký majú obsah osmoticky aktívnych látok (teda predovšetkým iónov). To sa tiež niekedy nazýva tonicita. Tieto koncentrácie potom porovnávame s krvnou plazmou (presnejšie s tonicitou krvnej plazmy). Ak majú rovnaký obsah osmotických látok ako plazma, a teda rovnakú tonicitu, nazývame ich nápoje izotonické. Ak majú nižšiu tonicitu, hovoríme im nápoje hypotonická. No a v treťom prípade (s vyššou tonicitou) sa jedná o nápoje hypertonické. Tak, ako sa líšia ich zloženie a koncentrácia, tak sa líšia aj ich použitie.

Hypotonické nápoje
Hypotonické iontové nápoje sú najpoužívanejšie, a to predovšetkým pri aktivitách, kedy z vás doslova leje pot (beh, cyklistika). Pot je ale veľmi málo koncentrovaný a jeho hlavnou zložkou je teda voda. Možno vám príde divné, prečo nepoužívať nápoje izotonické, o ktorých sa všade tak horúčkovito hovorí. Je to z toho dôvodu, že nápoje sú porovnávané s krvou, a vy naozaj krv nepotíte. Vy potrebujete do tela dostať to, čo z vás "tečie". A práve onomu riedkemu potu najlepšie zodpovedá hypotonický nápoj. Ide teda predovšetkým skôr o doplnenie tekutín, než o nejakú zásadnú manipuláciu s iónmi.

Izotonické nápoje
Nájdu uplatnenie skôr tam, kde síce dochádza k veľkému poteniu, ale výkon netrvá tak dlho (zvyčajne nie dlhšie ako hodinu), ale pot je podstatne koncentrovanejšie a nedochádza k tak extrémnym stratám tekutín. To nastáva u športov, ktoré sú síce vytrvalostné, ale je potrebné veľké množstvo svalovej sily (napr. squash, tenis a pod). Pri svalovej práci je potrebné väčšie množstvo iónov (hlavne Na, K, Ca, Mg).

Hypertonické "nápoje"
Majú naozaj veľmi vysoké koncentrácie iónov a pri športe uplatnenie prakticky nenachádzajú. Sú to skôr liečebné roztoky a väčšinou sa ani nepodávajú ústne, ale aplikujú vnútrožilovo.
Mnohé nápoje zároveň nie sú iba koktaily iónov s nejakou tou príchuťou. Podľa určenia v ňom ďalej môžeme nájsť jednoduché cukry, ako pohotovostný palivo pre svaly pri veľkom výkone. Nápoje určené pre dlhodobé aktivity (cyklistika), navyše obsahujú dávku kreatínu, ktorý napomáha získavanie energie z tukov a tým pokrýva energetickú spotrebu. Inokedy môžeme nájsť aj bielkoviny alebo aminokyseliny, ktoré zabráni rozpadu svalovej hmoty v priebehu výkonu.




NzkzMjlhN